Амстердам - 8-ми Март 2018

Авион / 4 дена/ 3 ноќевања

 

09. Март ( Петок)                         СКОПЈЕ – АМСТЕРДАМ  

Состанок  на групата на аеродромот во Скопје во 04:30 часот. Полетување за Ајндховен во 06:00. По пристигнувањето во 08:50 часот, организиран трансфер од аеродромот до хотелот во Амстердам и сместување. Разглед на Амстердам: Плоштадот Дам, Кралската палата и Споменикот на соединетите холандски провинции, Музејот на Мадам Тисо, Новата Црква, Кулата Мунт, Пловечкиот цветен пазар, Плоштадот Рембрант и Статурата на познатиот сликар, познатата улица Спигел, старата пивница Хајнекен, Новиот градски кварт...Слободно време за прошетка низ градот, љубителите на уметноста можат да ги посетат музеите: Ријкс музејот кој е основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела. Ноќевање. 

10. Март (Сабота)                       АМСТЕРДАМ – ГОЛЕМА ХОЛАНДСКА ЕКСКУРЗИЈА  

Појадок. Тргнување на Големата Холандска Екскурзија (факултативен излет со автобус) со посета на сликовотито гратче Делфт – познато по порцеланот и сликарите, модерниот град Ротердам, познат по најголемото пристаниште во Европа и највисоката кула во Холандија – Евромаст, Шевенинген, Хаг – холандската административна престолнина на Холандија. Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање. 

11. Март (Недела)                       АМСТЕРДАМ  

Појадок. Факултативна посета: МАЛА ХОЛАНДСКА ЕКСКУРЗИЈА на традиционалното село Zaanse Schans, колевка на европската економија, со познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење... Патот продолжува за Volendam, рибарско гратче на езерото ЕЈ. Враќање во Амстердам. Препорачуваме посета на фабриката за дијаманти, прошетка низ работилницата и навлегување во тајните на брусење на прочуените дијаманти. Во попладневните часови, можност за факултативно возење со брод по каналите, каде можете да ги доживеете боите на градот на посебен начин и да видите дел од мостовите по кои e позната Холандија. Ноќевање. 

12. Март (Понеделник)               АМСТЕРДАМ – СКОПЈЕ  

Појадок.Организиран трансфер до аеродромот во Ајндховен. Полетување за Скопје во 09:15 часот. Пристигнување во Скопје во 11:50 часот.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:    379 евра (23.500 денари)

   

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:  

- Авионски превоз: Скопје – Ајндховен – Скопје 

- Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 55х40х23сm со максимум 10kg) 

- Трансфер аеродром – хотел – аеродром 

- Сместување во хотел New Century 3*во Амстердам на база 3 ноќевања со појадок 

- Организиран панорамски разглед на градот 

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:  

- Аеродромски такси 3.990 денари 

- Туристичка такса 600 денари (се плаќа во Агенција) 

- Доплата за багаж за чекирање (1 торба/куфер со максимум 20kg) 4.500 денари 

- Голема Холандска Екскурзија 75 евра 

- Мала Холандска Екскурзија 55 евра 

- Крстарење по каналите 17 евра 

- Влезници во локалитетите, карти за локален превоз 

- Патничко – здравствено осигурување 

- Доплата за еднокреветна соба 10.000 денари 

НАПОМЕНИ: За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ 

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 25 патници. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 лица. 

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари 

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето 

ЗА РЕЗЕРВАЦИИ СО ПОНИСКА ЦЕНА ПОТРЕБНА Е УПЛАТА НА 30% ОД ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ