Истанбул - 8-ми Март 2018

1 ден / 08.03 (четврток) МАКЕДОНИЈА - ИСТАНБУЛ
Состанок на групата и поаѓање од градовите: Скопје  (Хотел "ВИП" - наспроти саем) во 17 часот, Велес  во 18 часот,Кавадарци 19 часот и Неготино собрание 19 и 20 часот, Се патува преку граничен премин Богородица. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден / 09.03 (петок) ИСТАНБУЛ (Аја Софија | Топ Капи)
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел.  По кратка пауза во хотелот, со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со посета на: Хиподромот , Сината ЏамијаАја Софија , Палатата Топ Капи  На враќање кон хотелот, можност за попатна посета на Капали Чаршија . Слободно време за одмор или релаксација  Ноќевање.

3 ден / 10.03 (сабота) ИСТАНБУЛ (Панорамски разглед | Крстарење - Босфор | Долма Бахче Сарај )
Појадок
. После појадокот, слободен ден за индивидуални активности или заминување на панорамски разглед на градот, со можност за крстарење со брод по Босфор. Факултативна посета на палатата Долма Бахче Сарај - Враќање во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Вечерта, факултативна вечера во традиционална кафанаMузичка програма (фолк танци / традиционални церемонии / ориентални танчарки).Ноќевање.

4 ден / 11.03 (недела) ИСТАНБУЛ - МАКЕДОНИЈА
Појадок
. Напуштање на хотелот. Посета на нај големиот трговски центар во Европа - FORUM, во кој се наоѓа Аквариумот Turkuazoo (најголемиот подземен аквариум). Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

5ден / 12.03 (понеделник) МАКЕДОНИЈА     Пристигнување во раните утрински часови.

 

Редовна Цена: 90€/5.580 мкд

 

 Во цената на аранжманот е вклучено:

- превоз на наведената релација со високо туристички автобус;

- панорамски разглед на Истанбул со локален водич на српски и македонски јазик
- 2 ноќевања со појадок во 3* во Истанбул
- посета на Хиподромот ;
- посета на Сината Џамија ;
- професионален туристички придружник;
- организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

- крстарење со брод по Босфор - 20€;
- посета на Долма Бахче Сарај  (превоз | влезница | локален водич) - 20€
- посета на Аја Софија  (влезница | аудио сет (слушалки) | локален водич) - 15€
- посета на 
Топ Капи Палатата  (влезница | локален водич) - 15€;
- посета на Аквариумот Turkuazoo (превоз | влезница) - 15€;
- здравствено патничко осигурување (задолжително) - 200мкд.

- традиционална вечера 25
Напомена:

- За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници;
- Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање;
- Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
- Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;

- Пасошот мора да има важност минимум 90 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;
- Уплата исклучиво во денари.